Haberler


Endüstri 4.0 Geçişte Akıllı Makinaların Yeri ve ÖnemiEndüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 sistemindeki üretim, makinelerin hizmet sundukları ve ürünlerle gerçek zamanlı olarak bilgi paylaştıkları bir sisteme benzetilmektedir bu kapsamda firmaların kullandıkları makinalarında teknolojik olarak bu alt yapıyı taşımaları gerekmektedir.

Bias Makina ürettiği patentli Multi Servo preslerinde tüm yazılımları kendi bünyesinde yaparak müşteri talepleri doğrultusunda üretime ait bilgilerin toplanması, istenilen ortama aktarılması ve takibini kolaylaştıran programlanabilir kontroller (PLC), I/O sistemleri ve akıllı sensörler kullanarak, saha verilerini sürekli ve gerçek zamanlı olarak toplayan, tanımlanan kıstaslara göre bu bilgileri değerlendirmeye tabi tutup gerektiğinde kullanıcıya erken uyarı mesajları üreten, üretimi etkileyen çeşitli etkenlerin merkezi bir noktadan grafiksel veya eğri (trend) olarak gözetlenmesini sağlayan ve sahadaki kontrol noktalarının uzaktan denetlenebilmelerine imkân sağlar, böylece SCADA tarzi (Supervisory Control and Data Acquisition) yazılımlar preslerimizde kolayça desteklenmektedir.

Örnek olarak, tamamen izlenen bir üretim prosesinde kullanılan preslerimizde anlık olarak vardiyadaki toplam üretim adedi, duruşlar, arıza kayıtları, kolay bakım kontrol sistemi yardımıyla değişmesi gereken yağ/filtre/parçaları operatörleri uyararak bir sonraki bakım döngüsünde takılarak beklenmedik arıza sürelerinin ve üretim kayıplarının önüne geçilir.

 

Multi Servo Preslerimiz, Endüstri 4.0’ın Çalışma Prensiplerine Hizmet Etmektedir.

► Sistemin izlenmesinin ve arıza teşhisinin kolaylaştırılması

Ürünlerimizde kullanılan Motion Kontrol sistemi ile birlikte çalıştığı makine ve ekipmanlarla iletişim halinde olup tek bir noktadan hattın kontrol edilmesi, elektronik kam sistemi ile koç hareketlerinin programlanabilmesi, emniyet switch ve akıllı sensörler ile arıza tespitleri kolayca sağlanmaktadır.

► Üretimde esnekliğin arttırılması

Programlanabilir koç hareketleri (Eksantrik, Knuckle Joint, Link Motion, Kademeli Basma, Üst Bekleme vb. modlar ) sayesinde yapılacak işe uygun kalıp bilgileri (strok, hız, reglaj değeri, koç hareketi ve yavaşlama yüksekliği) önceden hafızaya alınır ister barkod isterse kalıp numara sistemi ile seçilerek operatör hataları minimize edilir ve izlenebilir üretime olanağı sağlanmaktadır.

► Sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışlarıyla sürdürülebilir olması

Bias Multi Servo Presler patentli mekanizması sayesinde Hibrit bir mekanizmaya sahip olup, diğer servo preslerde olduğu gibi maliyetli kondansatör, panoları vb. Yüksek maliyetli ekipmanlar içermez, sistemin içerdiği volan/servo motor kombinasyonu ile enerji verimliliği üst seviyede sağlanır. Internet bağlantısıyla preslerimize uzaktan erişim sağlanarak program güncelleme, müdahale etme ve arıza tespitleri cok daha hızlı ve etkin şekilde yaparak kaynakların en verimli şekilde kullanılması sağlanır.

► Daha yüksek verimliliğin sağlanması

Preslerimizin strok boyunun ayarlanabilir olması prograsif ve transferli kalıp üretimlerinde üretim hızını artırır, Link motion ve knuckle joint gibi programlanabilir koç hareketleri ile de kalıp aşınmaları azaltılıp, parçalardaki istenmeyen incelmeler ve yırtılmalarının önüne geçilmiş olur.

► Maliyetin azaltılması

Üretimini gerçekleştirdiğimiz transfer presleri sayesinde daha az iş gücü ve makina ile cok daha hızlı üretimler gerçekleştirmek mümkün olup maliyetlerin azaltırlarak rekabet gücünüzün artması sağlanmaktadır.

Endüstri 4.0'ın Etkileri Neler Olacak?

İşçi gücünden teknoloji kontrolüne geçen sistemler ile makine kontrolü artacak.

  • Otomatik sistemler dolayısıyla ihtiyaç olan iş gücü azalacak.
  • Sosyo-Ekonomik çalışma hayatına olan etkisi hissedilecek.
  • Sanayi farklı bir değer kazanarak pazarda bu entegrasyonu sağlayan büyük paya ulaşacak.
  • 4.uncü Sanayi devrimine hazırlık sürecinde imalattaki dijitalleşme düzeyi artacak.

 

Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurabilmek için yeni üretim ve yönetim tekniklerini en kısa zamanda kavrayan ve uygulayan şirketler başarılı olacaktır. Bias Makina yaptığı AR&GE faaliyetleri sonrası geliştirdiği Multi Servo Pres ve üç eksen modüler transfer sistemleri ile kullanıcılarına daha verimli üretim teknikleri sunarak rekabet güçlerini artırmayı, izlenebilir ve daha kaliteli üretim için çözüm ortaklığı sunmaktadır.

2017.11.20 tarihinde gönderildi.


HaberlerTümünü Gör